Сторінки

пʼятниця, 22 жовтня 2021 р.

 


10 шкідливих фраз, що заважають адаптуватись 

Ці 10 фраз, які дуже часто використовують батьки, можуть зашкодити швидкій і безболісній адаптації дитини до дитсадка. Деякі з них лякають дитину, інші її обманюють, але всі вони — заважають адаптації. Дізнайтесь, які фрази слід забути, якщо ваша дитина збирається в садочок. (ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ)

середа, 24 лютого 2021 р.

Новий стандарт дошкільної освіти. Відповіді на головні запитання

 

Реформа НУШ триває, а що з дошкіллям? 2018 року затверджено новий стандарт початкової освіти, який запровадив новий підхід до навчання в молодшій школі. На початку цього року з’явився такий самий стандарт для середньої школи (5–9 класи).

Наприкінці 2020 року МОН затвердило оновлений Базовий компонент дошкільної освіти (БКДО) – щоби зберегти наступність навчання, тобто безперервність та спільні засади,.

Що він передбачає й навіщо потрібен – “Нова українська школа” відповідає на основні запитання. (ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ)

Як розвиток мовлення дошкільнят впливає на математичні досягнення в школі – доповідь Європейської комісії


 В останні десятиліття навчальні програми все більше орієнтовані на розвиток м’яких навичок – наприклад, уміння висловлювати думку чи керувати емоціями. Проте навчання мовлення, грамотності та математики в дошкільні роки – також важливе для успіху в школі. У доповіді Європейської комісії 2016 року “Вплив раннього формування мовленнєвої компетентності на подальші математичні здобутки” (“The Influence of Early Literacy Competences on Later Mathematical Attainment” ідеться саме про це.

“Нова українська школа” публікує огляд цього дослідження.(ПЕРЕГЛЯНУТИ ТУТ)

вівторок, 23 лютого 2021 р.

ВЕБІНАР "ДОШКІЛЛЯ: ШЛЯХ У МАЙБУТНЄ" ЗА УЧАСТІ ПРОФЕСОРА ГЕНТСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ ЯНА ПІТЕРСА ВІДБУДЕТЬСЯ 23 ЛЮТОГО

 


23 лютого відбудеться вебінар "Дошкілля: шлях у майбутнє" – шостий захід із серії "Якісна дошкільна освіта в Україні". Під час заходу доктор педагогічних наук, професор Гентського університету (Бельгія) Ян Пітерс розповість про підвищення доступності дошкільної освіти, професійне зростання педагогів та навчальні програми, засновані на сучасному підході до якісного дошкілля.

Дата: 23 лютого, 14:00-16:00.

Онлайн-трансляція: на Facebook-сторінках МОНЮНІСЕФ та Всеукраїнського фонду “Крок за кроком”.

Попередня реєстрація не потрібна. Запитання до спікера можна залишити у коментарях.

Спікер: доктор педагогічних наук, професор Гентського університету (Бельгія) Ян Пітерс.

Доктор Ян Пітерс заснував "Центр інновацій раннього розвитку" – міжнародний дослідницький центр в Гентському університеті. Цей центр фокусується на дошкільній освіті та догляді за дітьми. Доктор Пітерс – експерт у дослідженнях, орієнтованих на законодавчі ініціативи у сфері дошкілля.

Він сприяв проведенню кількох європейських дослідницьких проєктів, які фокусувались на професіоналізмі педагогів та якості дошкілля. Наразі доктор Пітерс є консультантом у міжнародних проєктах з питань дошкілля у Східній Європі, В’єтнамі та Південній Африці. У 2018-2019 роках доктор Ян Пітерс провів дослідження "Підвищення якості дошкільної освіти та догляду за дітьми в Україні" з використанням Європейської рамки якості дошкільної освіти та догляду за дітьми за підтримки представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Ключові питання, що будуть висвітлені під час вебінару:

  1. рекомендації за результатами дослідження "Підвищення якості дошкільної освіти та догляду за дітьми в Україні";
  2. шляхи підвищення доступності дошкільної освіти;
  3. навчання та професійний розвиток педагогів сфери дошкілля;
  4. створення навчальної програми, заснованої на сучасних педагогічних підходах до дошкілля;
  5. необхідність та важливість дослідження за міжнародною методикою ECERS-3 в Україні.

Захід модеруватиме Наталія Софій, перша заступниця директора Українського інституту розвитку освіти.

Серія вебінарів організована Міністерством освіти і науки України та Українським інститутом розвитку освіти у партнерстві з Командою підтримки реформ МОН. Заходи створено за підтримки ЮНІСЕФ Україна та проєкту "Підтримка реформи дошкільної освіти в Україні", що реалізується у межах Програми підтримки освітніх реформ в Україні "Демократична школа" Всеукраїнським фондом "Крок за кроком" та Європейським центром ім. Вергеланда.

Заходи організовано за участі Команди підтримки реформ МОН у межах проєкту "Українська архітектура реформ". Проєкт впроваджується за підтримки Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) та Багатостороннього Донорського Фонду Стабілізації та Сталого Розвитку України (Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, США та Європейський Союз, найбільший донор).

БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УКРАЇНІ

 Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти. 

«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами: 

  • особистість дитини;
  • дитина в сенсорно-пізнавальному просторі; 
  • дитина в природному довкіллі; 
  • гра дитини; 
  • дитина в соціумі; 
  • мовлення дитини; 
  • дитина у світі мистецтва.

Виконання вимог Стандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.

Державний стандарт дошкільної освіти це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти,  напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат – компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті.

Оновлений документ заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти. 

Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» – мистецькою та технологічною. 

Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.

Громадське обговорення проєкту Базового компонента дошкільної освіти відбувалося з 10 до 26 листопада 2020 року. За цей період надійшло 27 звернень із пропозиціями щодо змісту проєкту, з урахуванням яких було внесено зміни до структури Стандарту, доопрацьовано зміст освітніх напрямів, удосконалено вступну частину та умови реалізації Стандарту. Колегія Міністерства освіти і науки України схвалила нову редакцію Базового компонента дошкільної освіти 21 грудня 2020 року.

Базовий компонент дошкільної освіти – це ще один крок для забезпечення рівного доступу до якісного дошкілля в Україні. 

Наказ МОН про затвердження Базового компонента дошкільної освіти (нова редакція)

Презентація «Базового компонента дошкільної освіти» (нова редакція)


Цифрове видавництво MCFR пошиює інфрмацію про Базовий компнент дошкільної освіти у новій редакції 

Створено електронну книжку «Базовий компонент дошкільної освіти. Нова редакція та поради для організації освітнього процесу» в е-журналі «Практика управління дошкільним закладом».

У е-книжці Базовий компонент дошкільної освіти подано у зручному інтерактивному форматі, у вільному доступі. За безплатним демодоступом доступні всі публікації з порадами практиків та науковців.

Публікації в журналі «Вихователь-методист дошкільного закладу» № 2 2021 р.:

Публікація в журналі «Практика управління дошкільним закладом» № 1 2021 р.: «Нова редакція Базового компонента дошкільної освіти: вивчаємо за п’ять хвилин»

Заплановано вебінар «Новий Базовий компонент дошкільної освіти — нові перспективи» на 16.03.2021. Лектори: Н. Гавриш, Т.Піроженко.


Про оновлений Базовий компонент дошкільної освіти — у журналі «Дошкільне виховання»

Всеукраїнський науково-методичний журнал для педагогів і батьків «Дошкільне виховання» започаткував серію тематичних випусків, присвячених вивченню всіх освітніх напрямів оновленого Базового компонента дошкільної освіти. Щономера — роз’яснення розробників документа і практичні матеріали для впровадження новацій в освітній процес ЗДО.

Публікації у відкритому доступі


Матеріали Круглого столу «На шляху до якісного дошкілля»

субота, 30 січня 2021 р.

Освітяни зможуть отримати можливість безкоштовної вакцинації у вересні- жовтні 2021 року


Працівники освітньої сфери зможуть отримати можливість безкоштовної вакцинації від COVID-19 у вересні-жовтні 2021 року.

Відповідний календарний план безкоштовної вакцинації оприлюднений Кабінетом Міністрів.

Планується, що під час цього етапу вакцинації працівникам освітньої сфери буде виділено 1 млн 400 тисяч доз вакцин.

Вакцинація в Україні має розпочатись вже у лютому. Першими вакцину отримають медичні працівники стаціонарів, лікарі первинної допомоги та інші надавачі медичної допомоги.

Під час наступного етапу вакцину зможуть отримати люди віком від 70 років.

Також впродовж літа вакцинація стане можливою для працівників структури державної безпеки та людей віком від 65 років.

Міністерство охорони здоров'я разом із Міністерством культури і інформаційної політики мають забезпечити інформаційно-роз’яснювальну компанію серед населення щодо проведення добровільної вакцинації проти COVID-19 в 2021-2022 роках.



ДЕНЬ СОБОРНОСТІ В ЗАКЛАДІ